Працюємо: Пн-Сб: 8:30 - 17:30; Неділя: вихідний;

Клініка сімейної медицини "Здравиця"

Печерська

Київ, вул. Старонаводницька 13,
прим. 126 В в літері А, секція "Д"

Бронхіт: види, симптоматика, лікування

Бронхіт – захворювання нижніх дихальних шляхів, що характеризується запальним ураженням слизової оболонки бронхів – хрящових труб, що йдуть від трахеї до легеневих альвеол. Запалення може зачіпати все бронхіальне дерево або його частину. На відміну від пневмонії, не впливає на альвеоли.

Бронхіт є однією з найчастіших причин звернення за медичною допомогою.

Здебільшого причиною бронхіту є віруси (грипу, парагрипу, риновіруси тощо) і бактерії (пневмококи, гемофільна паличка, стрептококи тощо). Рідше причиною бронхітів виступають грибки, контакт з алергенами або вдихання токсичних речовин. Головний механізм зараження — повітряно-крапельний, тобто вдихання інфікованих краплин слини при контакті з хворою людиною (під час розмови, кашлю, чхання). Розвитку хвороби часто передує охолодження.

Азалі БЕРИШВІЛІ, лікар-терапевт «Здравиці» розказує про основні симптоми бронхіту: «Хвороба проявляється кашлем, часто підвищеною температурою, болючими відчуттями за грудиною, погіршенням загального самопочуття. При прослуховуванні легень можуть визначатися сухі хрипи. Хвороба перебігає тяжче в людей похилого віку та в ослаблених осіб.

Найхарактерніший прояв хвороби — кашель, іноді напади кашлю, особливо вранці з виділенням слизисто-гнійного мокротиння. Загострення хвороби протікає з посиленням кашлю та підвищенням температури. При прослуховуванні легень визначаються частіше сухі хрипи».

За тривалістю захворювання бронхіт поділяють на гострий і хронічний, при цьому загострення хронічного бронхіту – це не те саме, що гострий бронхіт.

Гострий бронхіт є розповсюдженим захворюванням, в більшості випадків його причиною є інфекція, наприклад вірусна або бактеріальна, однак найчастіше є тільки симптоматичне лікування, а вживання антибіотиків не потрібно, якщо тільки не підтверджена бактеріальна етіологія. Оскільки понад 90 % усіх гострих бронхітів мають вірусну етіологію, захворювання найчастіше є заразним. Захворювання зазвичай виникає в зимові місяці і асоціюється з респіраторними вірусами. Кашель і виділення мокротиння в разі гострого бронхіту зазвичай тривають від 1 до 3 тижнів.

У загальній структурі респіраторно-вірусних інфекцій цей діагноз займає близько 34 %. При цьому гострий бронхіт залишається одним з найбільш міфологізованих захворювань, які зазвичай лікують антибіотиками, незважаючи на сучасні дані про його природу.

Хронічний бронхіт є більш серйозним захворюванням, а його основною причиною серед населення є паління, однак він може виникнути і при впливі на легені інших факторів, таких як забруднене повітря або токсичні гази на робочому місці. Хронічний бронхіт відрізняється від гострого своєї етіологією та методами лікування, а також, на противагу гострому, має тенденцію прогресування з часом.

«Етіологія гострого бронхіту здебільшого не виявляється. Наявність сезонного підйому захворюваності, вік, супутня патологія, вакцинація від вірусу грипу є важливими факторами для специфічних патогенів. Інкубаційний період при гострому бронхіті для вірусної інфекції становить 2-7 днів. Варто пам’ятати, що поступовий початок захворювання (протягом 2-3 днів) більш характерний для бактеріальних збудників», — стверджує лікар-терапевт медичного центру «Здравиця» Азалі Беришвілі.

Серед основних причин розвитку гострого бронхіту визнано коронавіруси, віруси грипу, парагрипу та РС-вірус. Рівень захворюваності залежить від таких факторів як наявність епідемії, пора року та рівень охоплення населення вакцинацією.

Також слід враховувати, що звичайне медичне обстеження не дає можливості відрізняти бактеріальні бронхіти від вірусних тільки за клінічними даними. Тому за наявності специфічних симптомів слід обов’язково звернутись до лікаря, який визначить рівень захворювання і призначить необхідне лікування.

Клініка сімейної медицини "Здравиця"

01015, м. Київ вул. Старонаводницька, 13, прим. 126 В в літері А, секція Д

Працюємо:

Пн-Сб: 8:30 - 17:30

Неділя: вихідний

Наші телефони:

0 800 33 69 61