Працюємо: Пн-Сб: 8:30 - 17:30; Неділя: вихідний;

Клініка сімейної медицини "Здравиця"

Печерська

Київ, вул. Старонаводницька 13,
прим. 126 В в літері А, секція "Д"

Обережно, кліщі!

Весна – це не лише повернення тепла, але й активність кліщів, які можуть стати причиною проблем зі здоров’ям.

Не всі кліщі небезпечні для людини, але деякі можуть переносити збудників інфекцій. В українських широтах поширені хвороби, що передаються кліщами – кліщовий енцефаліт і хвороба Лайма.

Кліщів можна зустріти в лісах, міській межі (парках, біля будинків). Вони не люблять спеку, тому особливо активні ввечері, в прохолодну погоду, в похмурий день. Зазвичай комахи “нападають” на людину з дерев або кущів висотою до 50 сантиметрів.

Потрапляючи на поверхню шкіри, кліщ не відразу кусає людину. Він довго шукає підходяще місце, вибирає ділянку, де найтонша шкіра. Це може бути пахова область, зона пахв, шия, живіт. У момент укусу людина може не відчувати болю, оскільки в слині комахи містяться знеболюючі речовини.

Google пропонує безліч способів видалення кліща самотужки (пинцетом, міцною ниткою, накладанням компресу з оцту чи олії), проте лікарі все ж не радять цього робити, якщо є можливість звернутись за фаховою допомогою. Тільки лікар зможе правильно вилучити комаху і обробити рану, щоб запобігти інфікуванню.

Важливо пам’ятати, що в момент видалення забороняється здавлення комахи, адже її інфікований вміст може проникнути в рану. Якщо кліщ буде видалений не в повному обсязі, його частини, які залишилися в шкірі, можуть викликати розвиток запального процесу з подальшим нагноєнням.

У будь-якому випадку видалений самостійно кліщ необхідно віднести до лабораторії для подальшого дослідження. Навіть при отриманні негативного результату аналізу, не можна повністю виключити ризик розвитку інфекційної хвороби, адже в лабораторії не завжди є можливість виявити всі захворювання, які переносяться кліщами.

Найбільш частим наслідком кліщового укусу є розвиток вірусного енцефаліту. Симптоми патології з’являються через 10-14 днів після присмоктування комахи. Іноді інкубаційний період може тривати до 30 днів. Клінічно хвороба проявляється різким підвищенням температури до 40 градусів, головним, м’язовим болем, дискомфортом в області попереку.

Також можуть турбувати болі в очних яблуках, інтенсивність яких посилюється при яскравому освітленні. Важка форма захворювання проявляється судомами, порушеннями чутливості, рухової активності, розладом свідомості (аж до коми).

Ще одним серйозним захворюванням вважається кліщовий бореліоз. Клінічні симптоми з’являються через 14 днів. У місці присмоктування з’являється червона пляма з блідим центром (по типу кільця), яка через пару днів починає збільшуватися і мігрувати. Загальні симптоми патології нагадують ознаки застуди. Так, спостерігається нездужання, головний біль, гіпертермія, м’язові, суглобові болі. Несвоєчасне лікування може призвести до хронізації патологічного процесу.

Як уберегти себе від кліща?

Вирушаючи на природу, слід подумати про заходи попередження укусу кліща. До профілактичних заходів належать такі:

  • голову слід закривати головним убором;
  • взуття повинно бути закритим, також необхідно закривати область гомілковостопного суглоба, щиколотки;
  • одяг краще вибирати світлих відтінків (на ньому простіше побачити кліща);
  • обов’язково потрібно використовувати спеціальні захисні засоби проти укусів кліщів;
  • кожні 20 хвилин слід оглядати свій одяг і відкриті ділянки тіла на предмет наявності комахи.

Ще одним методом профілактики є вакцинація. Щеплення слід робити за кілька місяців до початку весняно-літнього сезону. Звичайно, існує екстрена вакцинація, проте ефект від неї настає приблизно через півтора місяці.

Клініка сімейної медицини "Здравиця"

01015, м. Київ вул. Старонаводницька, 13, прим. 126 В в літері А, секція Д

Працюємо:

Пн-Сб: 8:30 - 17:30

Неділя: вихідний

Наші телефони:

0 800 33 69 61